BFC238374242
Buy BFC238374242 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238374242
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 2400PF 5% 2.5KVDC RAD
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:2500V (2.5kV)
Voltage Rating - AC:900V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Series:MMKP383
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222238374242
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:2400pF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:2400pF