BFC238320563
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC238320563
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC238320563 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC238320563
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.056UF 5% 630VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 709 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Series:MMKP383
Package / Case:Radial
Other Names:2222 383 20563
BC1875
BFC2 383 20563
BFC2 383 20563
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.056µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.056µF