BFC237665303
Buy BFC237665303 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237665303
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.03UF 5% 630VDC RADIAL
(In US Dollars)
600 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:300V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Series:KP/MMKP 376
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222237665303
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.03µF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.03µF