BFC237363564
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC237363564
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC237363564 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237363564
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC RAD
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:250V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Series:MKT373
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222237363564
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.56µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.56µF