BFC237356684
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC237356684
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC237356684 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237356684
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC RADIAL
(In US Dollars)
350 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Series:MKT373
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222237356684
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.68µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.68µF