BFC237012684
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC237012684
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC237012684 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237012684
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.68UF 5% 63VDC RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Package / Case:Radial
Other Names:2222 370 12684
3018PH
BFC2 370 12684
BFC2 370 12684
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.68µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.68µF