BFC237012274
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC237012274
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC237012274 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC237012274
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.27UF 5% 63VDC RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Package / Case:Radial
Other Names:222237012274
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.27µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.27µF