BFC233450225
Buy BFC233450225 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC233450225
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:275V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Series:MKT334
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222233450225
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:2.2µF Film Capacitor 275V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:2.2µF