BF014D0103J
AVX Corporation
BF014D0103J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BF014D0103J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BF014D0103J
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP FILM 10000PF 5% 63VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Series:BF
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:478-2242
BF014D0103J--
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:10000pF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:10000pF