BDS2A1002K6J
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BDS2A1002K6J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BDS2A1002K6J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 2.6K OHM 5% 100W
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Size / Dimension:1.496" Dia x 1.004" L (38.00mm x 25.50mm)
Series:BDS, CGS
Resistance:2.6 kOhms
Power (Watts):100W
Packaging:Tray
Package / Case:SOT-227-2
Other Names:3-1614782-4
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Style:M4 Threaded
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Features:RF, High Frequency
Failure Rate:-
Detailed Description:2.6 kOhms ±5% 100W Thick Film Chassis Mount Resistor