BD6071HFN-TR
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BD6071HFN-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BD6071HFN-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BD6071HFN-TR |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Description | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 35mA 8-HSON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.307 | $1.18 | $1.064 | $1.041 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 2.7V |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output: | 14V |
| Type: | DC DC Regulator |
| Topology: | Step-Up (Boost) |
| Supplier Device Package: | 8-HSON |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-UDFN Exposed Pad |
| Other Names: | BD6071HFN-TR-ND BD6071HFNTR |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency: | 1MHz |
| Dimming: | PWM |
| Detailed Description: | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 35mA 8-HSON |
| Current - Output / Channel: | 35mA |
| Base Part Number: | BD607* |
| Applications: | Backlight, Camera Flash |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BD6071HFN-TR, use the request quote form to request BD6071HFN-TR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BD6071HFN-TR.The price and lead time for BD6071HFN-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BD6071HFN-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
