BD280-1130-15/16
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BD280-1130-15/16 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BD280-1130-15/16 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BD280-1130-15/16 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 14V 12A BLADE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1600 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.681 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 14V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 8s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 1.193" L x 0.433" W (30.30mm x 11.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, BD280 |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 7 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 5 mOhms |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Blade Type |
| Other Names: | BD280-1130-15 BD280113015/16 BD28011301516 RF0101-000 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Holder |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.262" (6.65mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 14V 12A Ih Holder Blade Type |
| Current - Trip (It): | 20A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 12A |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BD280-1130-15/16, use the request quote form to request BD280-1130-15/16 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BD280-1130-15/16.The price and lead time for BD280-1130-15/16 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BD280-1130-15/16.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
