BCR30CM-8LB#BB0
Renesas Electronics America
BCR30CM-8LB#BB0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCR30CM-8LB#BB0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BCR30CM-8LB#BB0
Manufacturer Renesas Electronics America
Description TRIAC 400V 30A TO220
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Off State:400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2V
Triac Type:Standard
Supplier Device Package:TO-220AB
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:TRIAC Standard 400V 30A Through Hole TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max):30A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):300A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):30mA