BCR30AM-12LB#B00
Renesas Electronics America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCR30AM-12LB#B00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCR30AM-12LB#B00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCR30AM-12LB#B00 |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America |
| Description | TRIAC 600V 30A TO3P |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 540 pcs | 1020 pcs | 2520 pcs | 5010 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.137 | $2.646 | $2.514 | $2.419 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Off State: | 600V |
|---|---|
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 2.5V |
| Triac Type: | Standard |
| Supplier Device Package: | TO-3P |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-3P-3, SC-65-3 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Standard 600V 30A Through Hole TO-3P |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 30A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 300A @ 60Hz |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 50mA |
| Configuration: | Single |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BCR30AM-12LB#B00, use the request quote form to request BCR30AM-12LB#B00 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCR30AM-12LB#B00.The price and lead time for BCR30AM-12LB#B00 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCR30AM-12LB#B00.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

