BCR20RM-30LA#B00
Renesas Electronics America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCR20RM-30LA#B00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCR20RM-30LA#B00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCR20RM-30LA#B00 |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America |
| Description | TRIAC 1500V 20A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 30 pcs | 120 pcs | 270 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.08 | $4.535 | $4.082 | $3.719 | $3.356 | |
| 510 pcs | 1020 pcs | 2520 pcs | 5010 pcs | ||
| $3.011 | $2.54 | $2.413 | $2.322 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Off State: | 1.5kV |
|---|---|
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 3V |
| Triac Type: | Standard |
| Supplier Device Package: | TO-3PFM |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-3PFM, SC-93-3 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Standard 1.5kV 20A Through Hole TO-3PFM |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 20A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 200A @ 50Hz |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 50mA |
| Configuration: | Single |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BCR20RM-30LA#B00, use the request quote form to request BCR20RM-30LA#B00 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCR20RM-30LA#B00.The price and lead time for BCR20RM-30LA#B00 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCR20RM-30LA#B00.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


