BCM4414VG0F4440T02
Vicor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCM4414VG0F4440T02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCM4414VG0F4440T02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCM4414VG0F4440T02 |
|---|---|
| Manufacturer | Vicor |
| Description | DC/DC CONVERTER 34V 1360W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $605.75 | $575.458 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 34V |
| Voltage - Isolation: | 4.3kV |
| Voltage - Input (Min): | 400V |
| Voltage - Input (Max): | 700V |
| Type: | Enclosed |
| Size / Dimension: | 4.35" L x 1.40" W x 0.37" H (110.6mm x 35.5mm x 9.3mm) |
| Series: | VI Chip® BCM® |
| Power (Watts): | 1360W |
| Other Names: | 1102-5735 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C (With Derating) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Efficiency: | 97.5% |
| Current - Output (Max): | 40A |
| Approvals: | CE, cURus, TUV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BCM4414VG0F4440T02, use the request quote form to request BCM4414VG0F4440T02 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCM4414VG0F4440T02.The price and lead time for BCM4414VG0F4440T02 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCM4414VG0F4440T02.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
