BCM4414BG0F4440T06
Vicor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCM4414BG0F4440T06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCM4414BG0F4440T06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCM4414BG0F4440T06 |
|---|---|
| Manufacturer | Vicor |
| Description | DC DC CONVERTER 34V 1.36KW |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $605.75 | $575.458 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 34V |
| Voltage - Isolation: | 4.3kV |
| Voltage - Input (Min): | 400V |
| Voltage - Input (Max): | 700V |
| Type: | Isolated Module |
| Supplier Device Package: | Module |
| Size / Dimension: | 4.35" L x 1.40" W x 0.37" H (110.6mm x 35.5mm x 9.3mm) |
| Series: | VI Chip® BCM® |
| Power (Watts): | 1.36kW |
| Package / Case: | Module |
| Other Names: | 1102-5736 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C (With Derating) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Efficiency: | 97.5% |
| Detailed Description: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 34V 40A 400V - 700V Input |
| Current - Output (Max): | 40A |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BCM4414BG0F4440T06, use the request quote form to request BCM4414BG0F4440T06 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCM4414BG0F4440T06.The price and lead time for BCM4414BG0F4440T06 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCM4414BG0F4440T06.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
