BC25TG15-04
Peerless by Tymphany
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BC25TG15-04 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BC25TG15-04 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BC25TG15-04 |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless by Tymphany |
| Description | TWEETER 4OHM 50W TOP PORT 89.8DB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $14.66 | $13.93 | $13.197 | $12.464 | $11.731 | |
Specifications
Data sheet
| Type: | Tweeter |
|---|---|
| Termination: | Solder Eyelet(s) |
| Technology: | Magnetic |
| Size / Dimension: | 4.106" Dia (104.30mm) |
| Shape: | Round |
| Series: | BC |
| Ratings: | - |
| Power - Rated: | 50W |
| Port Location: | Top |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | T04-1E0010069 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Magnet: | Ferrite |
| Material - Cone: | Cloth |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Impedance: | 3.70 Ohms |
| Height - Seated (Max): | 1.282" (32.55mm) |
| Frequency Range: | 1.1kHz ~ 20kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 1128.01Hz |
| Efficiency - dBA: | 89.80 |
| Efficiency - Type: | Half Space Sensitivity |
| Efficiency - Testing: | 1W/1M |
| Detailed Description: | 3.70 Ohms Tweeter Tweeter 50W 1.1kHz ~ 20kHz Top Round 89.8dB |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BC25TG15-04, use the request quote form to request BC25TG15-04 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BC25TG15-04.The price and lead time for BC25TG15-04 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BC25TG15-04.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



