BC25SC06-04
Peerless by Tymphany
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BC25SC06-04 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BC25SC06-04 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BC25SC06-04 |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless by Tymphany |
| Description | TWEETER 4OHM 25W TOP PORT 92.4DB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $14.13 | $13.426 | $12.72 | $12.013 | $11.306 | |
Specifications
Data sheet
| Type: | Tweeter |
|---|---|
| Termination: | Solder Eyelet(s) |
| Technology: | Magnetic |
| Size / Dimension: | 2.756" Dia (70.00mm) |
| Shape: | Round |
| Series: | BC |
| Ratings: | - |
| Power - Rated: | 25W |
| Port Location: | Top |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | T04-1E0010004 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Magnet: | Nd-Fe-B |
| Material - Cone: | Cloth |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Impedance: | 3.37 Ohms |
| Height - Seated (Max): | 1.358" (34.50mm) |
| Frequency Range: | 1.3kHz ~ 20kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 1394.91Hz |
| Efficiency - dBA: | 92.40 |
| Efficiency - Type: | Half Space Sensitivity |
| Efficiency - Testing: | 1W/1M |
| Detailed Description: | 3.37 Ohms Tweeter Tweeter 25W 1.3kHz ~ 20kHz Top Round 92.4dB |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BC25SC06-04, use the request quote form to request BC25SC06-04 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BC25SC06-04.The price and lead time for BC25SC06-04 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BC25SC06-04.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

