BC2/3AE
MPD (Memory Protection Devices)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BC2/3AE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BC2/3AE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BC2/3AE |
|---|---|
| Manufacturer | MPD (Memory Protection Devices) |
| Description | HOLDER BATTERY 2/3A OR 123A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.00 | $1.801 | $1.401 | $1.201 | $1.101 | |
Specifications
Data sheet
| Termination Style: | PC Pin |
|---|---|
| Style: | Holder (Open) |
| Series: | - |
| Other Names: | BC23AE |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 200°C |
| Number of Cells: | 1 |
| Mounting Type: | PCB, Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | 0.554" (14.07mm) |
| Battery Type, Function: | Cylindrical, Holder |
| Battery Series: | - |
| Battery Cell Size: | 2/3 A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BC2/3AE, use the request quote form to request BC2/3AE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BC2/3AE.The price and lead time for BC2/3AE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BC2/3AE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

