BC 857B B5003
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BC 857B B5003 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BC 857B B5003 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BC 857B B5003 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 45V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 650mV @ 5mA, 100mA |
| Transistor Type: | PNP |
| Supplier Device Package: | SOT-23-3 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 330mW |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names: | BC857BB5003INTR BC857BB5003XT SP000223899 |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 250MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor PNP 45V 100mA 250MHz 330mW Surface Mount SOT-23-3 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 220 @ 2mA, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 15nA (ICBO) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 100mA |
| Base Part Number: | BC857 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BC 857B B5003, use the request quote form to request BC 857B B5003 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BC 857B B5003.The price and lead time for BC 857B B5003 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BC 857B B5003.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


