BACC63CB20-39SN
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BACC63CB20-39SN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BACC63CB20-39SN
Manufacturer Bel
Description CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:20-39
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Series:MIL-DTL-26500, BACC63
Packaging:Bulk
Other Names:CBACC63CB20-39SN
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:39 (Power)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Insert Material:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Features:Coupling Nut
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:39 (Power) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold
Current Rating:-
Contact Material:-
Contact Finish Thickness - Mating:50.0µin (1.27µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Female Sockets
Color:-
Cable Opening:0.986" (25.04mm)