BACC63CB20-16P9H
Buy BACC63CB20-16P9H with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BACC63CB20-16P9H
Manufacturer Bel
Description CONN PLG HSG MALE 16POS INLINE
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Type:For Male Pins
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:20-16
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Bright Cadmium
Series:MIL-DTL-26500, BACC63
Packaging:Bulk
Other Names:CBACC63CB20-16P9H
Orientation:9
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:16 (Power)
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Insert Material:Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection:Environment Sealed
Includes:-
Housing Color:Silver
Features:Coupling Nut
Fastening Type:Bayonet Lock
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum, Bright Cadmium
Coupling Nut Diameter:1.505" (38.23mm)