BACC63BN16C10SN
Buy BACC63BN16C10SN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BACC63BN16C10SN
Manufacturer Bel
Description CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Unshielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:16-10
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Series:MIL-DTL-26500, BACC63
Packaging:Bulk
Other Names:CBACC63BN16C10SN
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:10 (Power)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Insert Material:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Features:Cable Clamp, Coupling Nut
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:10 (Power) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold
Current Rating:-
Contact Material:-
Contact Finish Thickness - Mating:50.0µin (1.27µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Female Sockets
Color:-
Cable Opening:0.769" (19.53mm)