BACC63BN16-24S6H
Buy BACC63BN16-24S6H with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BACC63BN16-24S6H
Manufacturer Cinch Connectivity Solutions
Description CONN PLUG HSNG FMALE 24POS STR
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Wire Gauge or Range - AWG:20 Power
Usage:Unshielded
Type Attributes:Environment Sealed
Type:For Female Sockets
Stacking Direction:Crimp
Shield Termination:Circular
Shell Material, Finish:-
Shell Finish:Aluminum
Series:MIL-DTL-26500, BACC63
RoHS Status:Bulk
Plug/Mating Plug Diameter:Black
Other Names:CBACC63BN16-24S6H
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:24 (Power)
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Manufacturer Part Number:BACC63BN16-24S6H
Large Diameter Supplied:16-24
Insert Material:Aluminum, Anodized Black
Includes:-
Features:Coupling Nut
Current - Max/Contact:Bayonet Lock
Coupling Nut Material, Plating:1.266" (32.16mm)