B72540E0200K062
EPCOS
B72540E0200K062
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B72540E0200K062 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B72540E0200K062
Manufacturer EPCOS
Description VARISTOR 33V 1.2KA 2220
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 695 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):33V
Varistor Voltage (Min):29.7V
Varistor Voltage (Max):36.3V
Series:Automotive, AEC-Q200
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:2220 (5750 Metric)
Other Names:495-75938-1
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TA)
Number of Circuits:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:26V
Maximum AC Volts:20V
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Energy:7.8J
Detailed Description:33V 1.2kA Varistor 2 Circuit Surface Mount 2220 (5750 Metric)
Current - Surge:1.2kA
Capacitance @ Frequency:7000pF @ 1kHz