B72540E0140K062
EPCOS
B72540E0140K062
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B72540E0140K062 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B72540E0140K062
Manufacturer EPCOS
Description VARISTOR 2220
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):22V
Varistor Voltage (Min):19.8V
Varistor Voltage (Max):24.2V
Series:Automotive, AEC-Q200
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:2220 (5750 Metric)
Other Names:495-76460-1
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Surface Mount, MLCV
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:18V
Maximum AC Volts:14V
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:5.8J
Detailed Description:22V 1.2kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2220 (5750 Metric)
Current - Surge:1.2kA
Capacitance @ Frequency:10000pF @ 1kHz