B72210S0111K151
Buy B72210S0111K151 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | B72210S0111K151 |
|---|---|
| Manufacturer | EPCOS |
| Description | VARISTOR 180V 2.5KA DISC 10MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1500 pcs | 3000 pcs | 7500 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 10500 pcs | 37500 pcs | 75000 pcs | |||
Specifications
Data sheet
| Varistor Voltage (Typ): | 180V |
|---|---|
| Varistor Voltage (Min): | 162V |
| Varistor Voltage (Max): | 198V |
| Series: | StandarD |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Disc 10mm |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Maximum DC Volts: | 150V |
| Maximum AC Volts: | 115V |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Energy: | 18J |
| Detailed Description: | 180V 2.5kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm |
| Current - Surge: | 2.5kA |
| Capacitance @ Frequency: | 580pF @ 1kHz |