B72207S2301K101
EPCOS
B72207S2301K101
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B72207S2301K101 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B72207S2301K101
Manufacturer EPCOS
Description VARISTOR 470V 1.75KA DISC 7MM
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):470V
Varistor Voltage (Min):423V
Varistor Voltage (Max):517V
Series:AdvanceD Thermofuse
Packaging:Bulk
Package / Case:Disc 7mm
Other Names:495-1427
S07K300E2
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:385V
Maximum AC Volts:300V
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:30J
Detailed Description:470V 1.75kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Current - Surge:1.75kA
Capacitance @ Frequency:100pF @ 1kHz