B72207S2151K211
EPCOS
B72207S2151K211
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B72207S2151K211 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B72207S2151K211
Manufacturer EPCOS
Description VARISTOR 240V 1.75KA DISC 7MM
(In US Dollars)
4500 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):240V
Varistor Voltage (Min):216V
Varistor Voltage (Max):264V
Series:AdvanceD Thermofuse
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Disc 7mm
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:200V
Maximum AC Volts:150V
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:15J
Detailed Description:240V 1.75kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Current - Surge:1.75kA
Capacitance @ Frequency:210pF @ 1kHz