B59980C0120A051
EPCOS
B59980C0120A051
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B59980C0120A051 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B59980C0120A051
Manufacturer EPCOS
Description Thermistor PTC 25 Ohm 25% 2-Pin Radial Cardboard T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 52444 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:80V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.256" Dia x 0.138" T (6.50mm x 3.50mm)
Series:-
Resistance - 25°C (Typ):25 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:B59980C 120A 51
B59980C120A51
B59980C120A51-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 80V 85mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):170mA
Current - Max:1A
Current - Hold (Ih) (Max):85mA