B59965C0160A070
EPCOS
B59965C0160A070
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B59965C0160A070 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B59965C0160A070
Manufacturer EPCOS
Description PTC RESET FUSE 20V 700MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 793 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:20V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.433" Dia x 0.138" T (11.00mm x 3.50mm)
Series:-
Resistance - 25°C (Typ):1.2 Ohms
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:495-76402
B59965C 160A 70
B59965C0160A070-ND
B59965C160A70
B59965C160A70-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 20V 700mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):1.45A
Current - Max:4.3A
Current - Hold (Ih) (Max):700mA