B59874C0120A051
EPCOS
B59874C0120A051
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B59874C0120A051 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B59874C0120A051
Manufacturer EPCOS
Description PTC RESET FUSE 265V 60MA RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:265V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.354" Dia x 0.197" T (9.00mm x 5.00mm)
Series:-
Resistance - 25°C (Typ):55 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:B59874C 120A 51
B59874C120A51
B59874C120A51-ND
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 60mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):125mA
Current - Max:1A
Current - Hold (Ih) (Max):60mA