B43504G2158M82
Buy B43504G2158M82 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B43504G2158M82
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
(In US Dollars)
240 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:B43504
Ripple Current @ Low Frequency:3.4A @ 100Hz
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Other Names:B43504G2158M 82
B43504G2158M082
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:120 mOhms
Height - Seated (Max):1.661" (42.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):100 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:1500µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1500µF