B43504G2108M82
Buy B43504G2108M82 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B43504G2108M82
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
(In US Dollars)
260 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:B43504
Ripple Current @ Low Frequency:2.5A @ 100Hz
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Other Names:B43504G2108M 82
B43504G2108M082
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:180 mOhms
Height - Seated (Max):2.055" (52.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):140 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:1000µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1000µF