B43457A5158M000
EPCOS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B43457A5158M000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B43457A5158M000
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:2.532" Dia (64.30mm)
Series:B43457
Ripple Current @ Low Frequency:5.8A @ 100Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Other Names:B43457A5158M
B43457A5158M-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.122" (28.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):4.201" (106.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):120 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:1500µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 120 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
Capacitance:1500µF