B43088A5476M
EPCOS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B43088A5476M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B43088A5476M
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:B43088
Ripple Current @ High Frequency:880mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:B43088A5476M000
Operating Temperature:-
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:47µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C
Capacitance:47µF