B41888C5567M
EPCOS
B41888C5567M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B41888C5567M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B41888C5567M
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
(In US Dollars)
12000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:B41888
Ripple Current @ High Frequency:1.24A @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:B41888C5567M000
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:59 mOhms
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):64 mOhm @ 10kHz
Detailed Description:560µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 64 mOhm @ 10kHz 7000 Hrs @ 105°C
Capacitance:560µF