B41570E8228Q000
EPCOS
B41570E8228Q000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B41570E8228Q000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B41570E8228Q000
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 2200UF 63V SCREW
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 21 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:-10%, +30%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.406" Dia (35.70mm)
Series:B41570
Ripple Current @ Low Frequency:4.7A @ 100Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Other Names:495-6381
B41570E8228Q
B41570E8228Q-ND
Operating Temperature:-
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Impedance:30 mOhms
Height - Seated (Max):2.232" (56.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):60 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:2200µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 60 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:2200µF