B41570E8109Q000
EPCOS
B41570E8109Q000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B41570E8109Q000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B41570E8109Q000
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 10000UF 63V SCREW
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 4 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:-10%, +30%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:2.032" Dia (51.60mm)
Series:B41570
Ripple Current @ Low Frequency:13A @ 100Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Other Names:495-6380
B41570E8109Q
B41570E8109Q-ND
Operating Temperature:-
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.874" (22.20mm)
Impedance:14 mOhms
Height - Seated (Max):3.217" (81.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):18 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:10000µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:10000µF