B41042A2159M
Buy B41042A2159M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B41042A2159M
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:B41042
Ripple Current @ Low Frequency:2.667A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.963A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Other Names:B41042A2159M000
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:36 mOhms
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:15000µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:15000µF