B41042A2107M
Buy B41042A2107M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B41042A2107M
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:B41042
Ripple Current @ Low Frequency:106.4mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:152mA @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Other Names:B41042A2107M000
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:1.2 Ohms
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:100µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:100µF