B41022A7475M
EPCOS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B41022A7475M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B41022A7475M
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Series:B41022
Ripple Current @ Low Frequency:24mA @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:B41022A7475M000
Operating Temperature:-
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:4.7µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:4.7µF