B32676T8205K000
EPCOS
B32676T8205K000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B32676T8205K000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B32676T8205K000
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 2UF 10% 875VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 616 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:875V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Series:B32676
Package / Case:Radial
Other Names:495-4568
B32676T8205K
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)
Height - Seated (Max):0.748" (19.00mm)
Features:Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance):19.6 mOhms
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:2µF Film Capacitor 875V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:2µF