B32674D6505K000
EPCOS
B32674D6505K000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B32674D6505K000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B32674D6505K000
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 5UF 10% 630VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 917 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Series:B32674
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:495-2931
B32674D6505K
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Height - Seated (Max):1.437" (36.50mm)
Features:Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance):5.8 mOhms
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:5µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:5µF