B32024C3684M000
EPCOS
B32024C3684M000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B32024C3684M000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B32024C3684M000
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 0.68UF 20% 1.5KVDC RAD
(In US Dollars)
720 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1500V (1.5kV)
Voltage Rating - AC:300V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.240" L x 0.827" W (31.50mm x 21.00mm)
Series:B32024
Ratings:Y2
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:B32024C3684M
B32024C3684M-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:39 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.220" (31.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.68µF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.68µF