B32024B3474K000
EPCOS
B32024B3474K000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B32024B3474K000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B32024B3474K000
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 0.47UF 10% 1.5KVDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 2 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1500V (1.5kV)
Voltage Rating - AC:300V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Series:B32024
Ratings:Y2
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:495-7398
B32024B3474K
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:39 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Height - Seated (Max):1.083" (27.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.47µF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.47µF