B25655P4707K031
EPCOS
B25655P4707K031
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B25655P4707K031 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B25655P4707K031
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 700UF 10% 450VDC R BOX
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 29 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:450V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:Quick Connect, Disconnect
Size / Dimension:9.331" L x 2.835" W (237.00mm x 72.00mm)
Series:B25655
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Bulk
Package / Case:Rectangular Box
Other Names:495-75583
B25655P4707K 31
B25655P4707K031-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)
Features:Low ESR
Dielectric Material:Polyurethane (PU), Metalized - Stacked
Detailed Description:700µF Film Capacitor 450V Polyurethane (PU), Metalized - Stacked Rectangular Box
Capacitance:700µF