B2100AF-13
Diodes Incorporated
B2100AF-13
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B2100AF-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B2100AF-13
Manufacturer Diodes Inc.
Description Diode Schottky Barrier Diode 100V 2A 2-Pin SMAF T/R
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
In stock 37292 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:790mV @ 2A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:SMAF
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-221AC, SMA Flat Leads
Other Names:B2100AF-13DITR
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 100V 2A Surface Mount SMAF
Current - Reverse Leakage @ Vr:10µA @ 100V
Current - Average Rectified (Io):2A