B2100-13-F
Diodes Incorporated
B2100-13-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B2100-13-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B2100-13-F
Manufacturer Diodes Inc.
Description B2100 Series 100 V 2 A Surface Mount Schottky Barrier Rectifier DO-214AA
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
In stock 39001 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:790mV @ 2A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:SMB
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:B2100-FDITR
B210013F
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 100V 2A Surface Mount SMB
Current - Reverse Leakage @ Vr:7µA @ 100V
Current - Average Rectified (Io):2A
Capacitance @ Vr, F:75pF @ 4V, 1MHz